مقالات

  نفیس رویش پارسیان

  ارزیابی کارآیی ترکیبات تجاری بیولوژیک و قارچ‌کش‌ها در ممانعت از رشد قارچ Fusarium oxysporum f.sp. melonis

   

  اقدس خطیب1، مجتبی مرادزاده اسکندری2، هادی محمودی3 و احمد درخشان1

  بیماری بلاست

  مهم‌ترین بیماری برنج محسوب می‌شود که عامل قارچی دارد. این بیماری شایع‌ترین بیماری برنج است که قارچ عامل بیماری بلاست به برگ، غلاف برگ، گره‌های میانی ساقه، گردن خوشه و خوشه حمله کرده و موجب ایجاد لکه‌هایی تیره رنگ می‌گردد. شکل و اندازه لکه‌ها متفاوت بوده و به عواملی چون سن گیاه و مقاومت میزبان بستگی دارد. روی برگ ابتدا به صورت نقاط آب جذب کرده ظاهر شده و سپس به شکل لکه‌هایی که در دو سر کشیده هستند در می‌آید. علایم خسارت بر روی گردن خوشه شامل قهوه‌ای شدن از محل بند گردن شروع شده و به دو طرف پیشروی می‌کند. با افزایش بیماری به تدریج گردن خوشه پوسیده و خوشه به یک طرف شکسته می‌شود. خسارت اصلی عامل بیماری پس از ظهور خوشه اتفاق می‌افتد که خوشه کاملا پوک و سفید می‌شود.

  بیماری آتشک، بادزدگی یا سوختگی آتشی (به انگلیسی: Blight یا Fire Blight) با عامل باکتریایی Erwinia amylovora یکی از مهمترین بیماری‌های درختان میوه دانه‌دار (سیب، گلابی و به) و گیاهان خانواده گلسرخیان می‌باشد. این بیماری نوعی از بیماری گیاهان است که از مهم‌ترین و خطرناکترین بیماری درختان میوه و گیاهان در جهان بشمار می‌آید.

  برنج بعد از گندم بیشترین مساحت زیر کشت را از آن خود کرده است و با توجه به جایگاه مهمی که این محصول در تامین غذای مردم دارد توجه به آفات برنج و شناسایی آنها برای کاهش ضایعات تولید و افزایش بهره‌وری موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. در صورتی که شما می‌خواهید با آفات برنج آشنا شده و راههای مقابله و درمان این آفات را بدانید با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

  کنه‌هایی که به گل‌ها حمله ور می‌شوند، با تنیدن تار،محل مناسبی برای جمع شدن ذره‌های گرد و غبار و خاک فراهم کرده و به گیاه حالت گردگرفتگی ویژه‌ای می‌دهند که بیشتر این نشانه برای وجود افت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  برای مبارزه با کنه‌های گیاهی علاوه بر مدیریت مناسب آبیاری، تهویه مناسب سموم کنه کش ویژه‌ای وجود دارد که علاوه بر سموم ویژه برای مبارزه با کنه از سموم سیستمیک نیز می‌توان استفاده کرد.

  گیاه حُسن یوسف، چه در آفتاب کاشته شود چه در سایه، به لطف برگ‌های چند رنگش دوباره توانسته محبوبیت قبلی خود را به دست آورد. شکل ساقه‌ی گیاه حُسن یوسف مربعی شکل است و برگ‌های این گیاه، دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار دارند. اگرچه این گیاه گل‌های آبی تا سفید رنگ ریزی دارد، اما گل‌دهی این گیاه به ندرت صورت می‌گیرد و گل‌ها معمولاً برای حفظ انرژی گیاه از بین می‌روند. شاخ و برگ گیاه حُسن یوسف ممکن است از نظر شکل، پایه‌ی برچه‌ها و رنگ بسیار متفاوت باشد. پرورش‌دهندگان این گیاه، به طور مرتب محصولات جدیدی با رنگ‌ها و پایه‌ی برچه‌های غیر‌معمول‌تر تولید می‌کنند.

  وقتی بحث از بیماری‌های گیاهان به میان می‌آید سفیدک سطحی در ابتدای فهرست این بیماری‌ها قرار دارند و یکی از شایع‌ترین آفات گیاهی هستند. گرچه تمام گیاهان در معرض خطر ابتلا به این آفت قرار دارند ولی، گونه‌های خاصی از گیاهان بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به سفیدک سطحی هستند (مگر اینکه گونه‌های پیوندی مقاومی باشند). گیاهانی که بیشتر از سایر هم‌نوعان خود در معرض ابتلا به سفیدک سطحی قرار دارند عبارتند از: یاس بنفش، درختان سیب، گل آتشی، گیاهان مومیایی زنبور قرمز، رز، کدو، خیار و بسیاری از گیاهان دیگر.

  آشنایی با بیماری‌های گیاهی از طریق بررسی بصری، می‌تواند در تشخیص نوع بیماری مفید باشد. اغلب بیماری‌های گیاه،‌ در حدود ۸۵٪ از آنها، عاملی قارچی یا شبیه به قارچ دارند. با این حال، بیماری‌های خطرناکی که غذاها و محصولات غذایی را آلوده می‌کنند ارگانیسم‌های ویروسی و باکتری‌ها هستند. برخی از نماتدهای مشخص نیز گیاه را بیمار می‌کنند. برخی از بیماری‌ها به‌عنوان بیماری‌هایی شناخته می‌شوند ناشی از عوامل غیرزنده (abiotic diseases) هستند، این عوامل غیرمصری بوده و شامل خسارات ناشی از آلودگی هوا، کمبود مواد مغذی و یا مسمومیت است که در شرایط پایین‌تر از حالت بهینه رخ می‌دهند. این مطلب در رابطه با بیماری‌هایی است که توسط سه عامل بیماری‌زای اصلی بروز می‌کنند: قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها. اگر گیاه مشکوک به ابتلا به بیماری است، با بررسی دقیق ظاهر آن، سرنخ‌های خوبی از نوع عامل بیماری‌زا می‌توان یافت.

  نفیس رویش پارسیان

  تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی

  • تهران، شهر آرا، خیابان آرش مهر، خیابان بلوار غربی، کوچه منصوری، پلاک 52، واحد 1
  • 86174105 (021) 98+
  • 86174209 (021) 98+
  • 86174365 (021) 98+
  • office@nafistradeco.com

  سلام! بر روی نام یکی از کارشناسان فروش ما در کادر زیر کلیک کنید تا در واتس اپ چت کنید یا به ما ایمیل بفرستید office@nafistradeco.com

  در واتساپ با ما چت کنید
  Close and go back to page

  ترافیک سایت

  امروز69
  دیروز114
  این هفته393
  این ماه1834
  کل13857

  • آی پی: 34.231.147.28
  1
  آنلاین
  1401-02-27