باکتری

  نفیس رویش پارسیان

  بیماری‌های باکتریایی

  باکتریهای موجود در طبیعت دو دسته اند: گروهی از باکتری‌ها باعث تجزیه مواد آلی زائد شده و مفید می‌باشند و گروه دیگر بیماریزا بوده و باعث ایجاد بیماری در انسان، حیوانات و گیاهان میگردند. در ایران برای مبارزه با باکتری‌های بیماریزای گیاهی از آنتی بیوتیک‌ها و سموم شیمیایی استفاده می‌شود.

  باکتری های گرم منفی

  گِرَم منفی یکی از از انواع باکتری است. این نوع باکتری در هنگام رنگ‌آمیزی گرم به رنگ سرخ دیده می‌شوند. به‌دلیل نوع دیواره این باکتری‌ها، در هنگام رنگ‌آمیزی گرم توانایی جذب کریستال ویوله را نداشته و در مرحله دوم رنگ‌آمیزی که سافرانین  (C10H19N4CL) اضافه می‌شود، آن را سرخ صورتی نشان می‌دهد. این بخاطر وجود غشای خارجی است که از نفوذ رنگ جلوگیری می‌کند.

  در مقایسه با باکتری‌های گرم مثبت، گرم منفی‌ها به خاطر دیواره نفوذ ناپذیرشان به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌ترند.

  • آتشک یا بادزدگی(Erwinia amylovora)

  از بيماري هاي مهم ميوه هاي دانه دار(سیب،گلابی،به) و گیاهان خانوداه گلسرخیان محسوب مي شود. اين بيماري طي سال هاي گذشته خسارت هاي هنگفتي به باغ هاي ميوه دانه دار ايران تحميل نموده است.

  • لکه برگي و پوسيدگي نرم باکتريايي

  لکه برگي و پوسيدگي نرم باکتريايي يکي از بيماري هاي مهم اقتصادي است که ريشه، غده، برگ و ساقه تعدادي از گياهان زينتي را تحت تاثير قرار مي دهد. اين بيماري توسط طيف وسيعي از باکتري هاي پکتوليتيک ايجاد مي شود.

  • گال طوقه (Crown Gall)

  در این بیماری برجستگی گردی به نام گال به قطر چند میلی‌متر تا ۱۵ سانتیمتر در محل یقه یا روی ریشه و بیشتر در محل زخم‌های هرس و گاهی هم روی تنه تشکیل می‌شود. از علائم بعدی می‌توان به رشد یک طرفه ریشه، ضعیف بودن سیستم ریشه‌ها و تیرگی بافت‌های تنه در نزدیکی گال‌ها اشاره کرد. این بیماری به گیاهان علفی و چوبی حمله می‌کند و در خزانه‌ها و باغ‌های میوه سراسر جهان شیوع دارد.

  باکتری های گرم مثبت

  باکتری‌های گِرَم مثبت شامل گروهی از باکتری‌هاست که در برابر رنگ‌آمیزی گرم واکنش مثبتی دارند؛ آن‌ها با جذب کریستال ویوله (C25N3H30CL)توسط پپتیدوگلیکان موجود در دیواره، به رنگ آبی تیره و بنفش دیده می‌شوند. دیواره سلولی باکتری‌های گرم مثبت معمولاً فاقد غشای خارجی است که در گرم منفی‌ها یافت می‌شود. جالب است که بدانید باکتری مایکوپلاسما از نظر دیواره سلولی مانند باکتری‌های گرم مثبت است. باکتری‌های گرم مثبت به سختی و با حرارت رنگ آمیزی صورت می‌گیرد اما پس از رنگ آمیزی رنگ خود را به سختی از دست می‌دهند.

  نفیس رویش پارسیان

  تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی

  • تهران، شهر آرا، خیابان آرش مهر، خیابان بلوار غربی، کوچه منصوری، پلاک 52، واحد 1
  • 86174105 (021) 98+
  • 86174209 (021) 98+
  • 86174365 (021) 98+
  • office@nafistradeco.com

  سلام! بر روی نام یکی از کارشناسان فروش ما در کادر زیر کلیک کنید تا در واتس اپ چت کنید یا به ما ایمیل بفرستید office@nafistradeco.com

  در واتساپ با ما چت کنید
  Close and go back to page

  ترافیک سایت

  امروز64
  دیروز114
  این هفته388
  این ماه1829
  کل13852

  • آی پی: 34.231.147.28
  2
  آنلاین
  1401-02-27