نماتد

  نفیس رویش پارسیان

  نماتد

  امروزه اهمیت نماتولوژی در گیاه پزشکی بر کسی پوشیده نیست اما در کل، نماتدها موجودات نسبتا ناشناخته ای هستند که هنوز اهمیت آن‌ها آن چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است. علم نماتدشناسی یا نماتولوژی، از جدیدترین شاخه های علوم بوده و بعد از مدت‌ها از علم مادری جانورشناسی جدا و مستقل شده است. نماتدها، متنوع ترین جانوران پرسلولی در کره زمین بوده و دوسوم از کل جمعیت جانوران را به خود اختصاص داده اند. بخشی از نماتدها از مواد غذایی داخل سلول‌های گیاهی استفاده می‌نمایند و مطالعه این گروه از آن‌ها که حدود ده درصد از کل گونه‌های نماتدهای شناخته شده را تشکیل می‌دهند، تحت عنوان نماتدشناسی گیاهی یا کشاورزی در دانشکده‌های کشاورزی صورت می‌پذیرد.

   

  نشانه وجود نماتد در گیاه

  مهمترین نشانه وجود نماتد زوال تدریجی درخت است اما چون این زوال می‌تواند به واسطه سایر عوامل نیز ایجاد گردد بنابراین نمیتواند به طور قطعی مشخص کننده وجود نماتد در روی گیاه به عنوان یک آفت باشد. در ایجاد زوال سایز برگ‌ها و میوه‌ها کوچکتر شده، برگ‌ها زرد رنگ و یا رنگ پریده می‌شوند و ممکن است پیچ بخورند، سرخشکیدگی نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. برای بررسی دقیق تر این آفت بایستی حتما ریشه‌ها باز و مشاهده شوند.

  ریشه‌های آلوده به نماتد معمول ضخیم‌تر و تیره‌تر از ریشه‌های سالم هستند و با بررسی میکروسکوپی میتوان بدن متورم شده نماتدهای ماده و یا ماده ژلاتینی روی سطح ریشه را مشاهده کرد. ضمنان به دلیل همین ماده ژلاتینی معمولا در ریشه‌های آلوده خاک به سطح ریشه چسبیده و به راحتی تمیز نمی شوند.

  میزان زوال درخت بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد: سن درخت، رقم درخت، کیفیت خاک و تغذیه، میزان ویرولانس نماتد، جمعیت آن و حساسیت پایه درخت از جمله این موارد است.

  درختانی که به نماتد آلوده می‌شوند معمولا نسبت به عوامل دیگر نظیر شوری، سرما، گرما، خشکی و سایر بیماری‌ها مقاومت کمتری دارند.

  نهال مرکباتی که در خاکهای تقریبا آلوده به نماتد (با جمعت کم) کاشته می‌شوند ممکن است تا چندین سال علامتی از بیماری از خود نشان ندهند اما با توجه به مطلبی که قبلا گفته شد، چون نماتدها نرخ رشد تصاعدی دارند ممکن است این علائم در سال‌های چهارم تا پنجم بعد از کشت بروز پیدا کند.

  نفیس رویش پارسیان

  تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی

  • تهران، شهر آرا، خیابان آرش مهر، خیابان بلوار غربی، کوچه منصوری، پلاک 52، واحد 1
  • 86174105 (021) 98+
  • 86174209 (021) 98+
  • 86174365 (021) 98+
  • office@nafistradeco.com

  سلام! بر روی نام یکی از کارشناسان فروش ما در کادر زیر کلیک کنید تا در واتس اپ چت کنید یا به ما ایمیل بفرستید office@nafistradeco.com

  در واتساپ با ما چت کنید
  Close and go back to page

  ترافیک سایت

  امروز69
  دیروز114
  این هفته393
  این ماه1834
  کل13857

  • آی پی: 34.231.147.28
  1
  آنلاین
  1401-02-27