سم‌شناسی

  نفیس رویش پارسیان

  سم‌شناسی، دانش مطالعه سموم (مواد شیمیایی و فیزیکی) و پاسخهای ناسازگار سیستم‌های بیولوژیک به موادی است که به طرق مختلف در بدن، اعمال اثرات سوء می‌نمایند. این پاسخ‌ها می‌توانند به دنبال طیف وسیعی از تغییرات فیزیولوژیک، فارماکولوژیک، بیوشیمیایی و یا با ایجاد جراحات مستقیم سلولی در موجود زنده ایجاد شده و یک پاسخ کوچک مانند التهاب، اشک و یا پاسخ‌های جدی‌تری مانند آسیب‌های کبدی، کلیوی و یا حتی ناتوانی‌های دائمی، سرطان‌ها و ناقص الخلقه زایی‌ها را شامل شوند.

  اورفیلا - سم‌شناسی در طی قرن نوزدهم توسعه چشم‌گیری داشت. هموارسازی این رشد و توسعه را می‌توان ناشی از وقوع جنگ جهانی دوم دانست. در این دوران تولید داروها، حشره‌کش‌ها، مواد سمی جهش‌زا، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی صنعتی رو به افزایش نهاد. در واقع این دوران را می‌توان دوران آغاز توسعه سم‌شناسی دانست.

  انسان‌ها باهوش اما آسیب پذیرند. ما نیاز داریم برای بی‌شمار اتفاقات پیش بینی نشده‌ای که سلامتی و آسایش ما را به خطر می‌اندازند آماده شویم. سم‌شناسی به عنوان راهی برای درک، پیشگیری و درمان پیامد‌های بالقوه مضر بسیاری از موادی که در معرض آن‌ها قرار داریم به وجود آمده است.

  رشته و حرفه سم‌شناسی در قرن گذشته به شدت رشد کرده است. امروزه انجمن‌های علمی، سازمان‌های حرفه ای و دولتی، کنفرانس‌ها،کتاب‌های درسی و برنامه‌های آموزشی بسیاری در زمینه سم‌شناسی وجود دارند. انجمن سم‌شناسی (SOT ) در سال 1961 به همت فردریک کولستون، ویلیام دیشمن، کنت دوبوآس، ویکتور دریل، هری هایز، هارولد هاج، پل لارسون، آرنولد لیمن و سی بوید شفر تشکیل شد. (هایز، 1986) در سال اول 108 عضو منشور بهSOT پیوستند اکنون هزاران عضو در این انجمن وجود دارند.

  علم با مشاهده آغاز می‌شود. در گذشته‌های دور، مهارت‌های رصدی ما فراتر از حواس ما نبود با این وجود، در ارزیابی سمیت و ایمنی حتی در دوران پیش از تاریخ (یعنی قبل از ثبت مکتوب) انسان‌های اولیه به طور گسترده از آزمون و خطا برای کشف محیط خود استفاده می‌کردند.

  با توجه به اینکه عوامل سمی به مرزهای ملی احترام نمی گذارند، مهم است که در صورت امکان به دنبال توافقات بین المللی برای کنترل آنها باشیم. در سطح جهانی، معاهداتی وجود داشته و خواهد داشت.

  اولین اطلاعات سم‌شناسی مربوط به انسان‌های اولیه است به گونه‌ای که به منظور شکار، قتل و ترور از سم حیوانات و عصاره گیاهان استفاده می‌کردند. ابرس پاپیروس :(Ebers Papyrus) حدود ۱۵۵۰ سال پیش از میلاد، اطلاعاتی در مورد بعضی از سموم شناخته شده جمع‌آوری کرده بود این سموم شامل شوکران (سم کشنده یونانی‌ها)، ریشه تاج الملوک(سم نیزه چینی‌ها)، تریاک (که هم به عنوان سم و هم پادزهر استفاده می‌شد)، و بعضی از فلزات مانند سرب، مس و آنتیموان، می‌شدند. دسقیروطوس:(Dioscorides) پزشک یونانی در زمان امپراتوری روم اولین تلاش را برای دسته‌بندی سموم انجام داد که در آن به تشریح این سموم پرداخت. گر چه این تقسیم‌بندی تنها تا قرن ۱۶ به عنوان یک معیار به حساب می‌آمد اما هنوز هم آن را به عنوان یک ملاک خوب برای تقسیم‌بندی سموم می‌دانند. بقراط (حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد) بعضی از سموم و اصول سم‌شناسی را به منظور درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار داد. شاید شناخته شده‌ترین شخصی که از سموم به عنوان ماده‌ای برای به قتل رساندن افراد استفاده می‌کرد سقراط ( ۴۷۰–۳۹۹ قبل از میلاد) بود.

  پیش از رنسانس دست نوشته‌هایی از میموندیس شامل توضیحاتی از اثرات درمانی سموم بدست آمده از حشرات، مارها و سگ‌های وحشی بدست آمده‌است. بقراط پیش از میموندیس در مورد تأخیر در جذب مواد سمی ناشی از خوردن شیر، کره، و سر شیر صحبت کرده بود. در اوایل رنسانس مواد سمی به عنوان یک عنصر کلیدی وارد عرصه سیاست شدند. به گونه‌ای که از مواد سمی در مجامع سیاسی به منظور از بین بردن افراد با اهداف خاصی استفاده می‌شد. در این زمینه اطلاعاتی از فلوریدا و ونیز ایتالیا وجود دارد که استفاده از مواد سمی را در عرصه‌های سیاسی اثبات می‌کند.

  تقابل بین آفت‌ها و انسان، گیاهان یا حیوانات سبب ایجاد مشکلات متعددی از جمله رقابت برای آب و غذا، آسیب به گیاهان، اموال یا حیوانات، انتشار بیماری‌ها و ایجاد مزاحمت برای انسان می‌گردد. آفتكش‌ها ترکیبات شیمیایی هستند که برای آسیب رساندن به آفت هدف طراحی شده اند و به طور آگاهانه در محیط استفاده می‌شوند تا با کمک آن‌ها بتوان حشرات، باکتری‌ها، علف‌های هرز، جوندگان و آفت‌های دیگر را کنترل نمود. آفتكش‌ها مواد شیمیایی هستند که برای کنترل آفت‌های مختلف از طریق ایجاد اثرات مخرب بر آن‌ها طراحی شده اند،

  پاراسلوس (Paracelsus) یکی از افراد برجسته در تاریخ علم و پزشکی در دوران پس از رنسانس مردی به نام پاراسلوس(Paracelsus) (۱۴۹۳–۱۵۴۱) بود. جمله پاراسلوس در مورد مواد سمی پایه و اساس علم سم‌شناسی را بنا نهاد.

  نفیس رویش پارسیان

  تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی

  • تهران، شهر آرا، خیابان آرش مهر، خیابان بلوار غربی، کوچه منصوری، پلاک 52، واحد 1
  • 86174105 (021) 98+
  • 86174209 (021) 98+
  • 86174365 (021) 98+
  • office@nafistradeco.com

  سلام! بر روی نام یکی از کارشناسان فروش ما در کادر زیر کلیک کنید تا در واتس اپ چت کنید یا به ما ایمیل بفرستید office@nafistradeco.com

  در واتساپ با ما چت کنید
  Close and go back to page

  ترافیک سایت

  امروز69
  دیروز114
  این هفته393
  این ماه1834
  کل13857

  • آی پی: 34.231.147.28
  1
  آنلاین
  1401-02-27