مقالات

  نفیس رویش پارسیان

  1) عوامل خسارت‌زای درختان پسته

  درخت پسته اهلی یا معمولی با نام علمی vera Pistacia و نام لاتینpistachio و نام پارسی پیستاکا، درختچه‌ای دو پایه کوچک است که زیستگاه اصلی آن در آسیای میانه و خاورمیانه می‌باشد. این گیاه از راسته افراسانان خانواده گیاهی تیره سماق یا تیره بادام هندیو جنس پسته محسوب می‌شود. این گیاه در کشورهای ترکمنستان، ایران، غرب افغانستان و سوریه نیز رشد می‌کند. پسته گیاهی دوپایه می‌باشد و برای تولید میوه باید درخت نر و ماده در نزدیکی هم کاشته شوند در غیر این صورت میوه‌های تشکیل شده بدون بذر (مغز) بوده و ریزش خواهند کرد.

  1) معرفی علف هرز ( برنج هرز)

  گیاهی یکساله است، بیشتر نژادهای برنج هرز دارای بذر قرمز می‌باشد، برنج زراعی و برنج‌هرز از یک جنس و گونه ولی از شکل‌هاي مختلف هستند، در مورد منشا برنج هرز چندین نظریه وجود دارد.

  1. برنج هرز ممکن است از برنج وحشی به‌دست آمده باشد؛ 2. برنج‌هرز ممکن است از بذور برنج اهلی مشتق شده و صفات علف‌هرز را تکامل بخشیده است؛ 3. برنج‌هرز هیبرید بین برنج زراعی و برنج وحشی باشد.

  کیفیت آب مورد استفاده سم پاشی، یکی از عوامل مهم در جهت افزایش کارایی علف‌کش و کاهش مشکلات زیست محیطی به آن توجه می‌شود. از عوامل کیفیت آب در مخزن سمپاش که بر جذب و انتقال برخی آفت‌کش‌ها تاثیر می‌گذارد.

  دلایل عدم کارایی سموم کشاورزی به ۵ عامل ذیل بستگی دارد:

  در انتخاب نوع سم، استفاده از سموم تاریخ مصرف گذشته، خطا در زمان بندی استفاده، تکنیک نامناسب سمپاشی، استفاد از دز ناکافی سم می‌باشد.

  کود NPK 20.20.20 زیوا قابل استفاده در کلیه مراحل رویشی و زایشی گیاهان است و در گیاهان زراعی، باغی، گلخانه‌ای، گیاهان زینتی، آپارتمانی و صیفی‌جات مصرف می‌شود. این کود مناسب برای انواع خاک‌های کشور است.

  کلمه اسید آمینه:

  به هر ترکیبی اطلاق می‌شود که دارای عوامل اسید و آمین باشد، ولی اغلب این نام ها به اسید کربوکسیلیک آلفا گفته می‌شود که از هیدرولیز پروتئین ها به دست می‌آیند.

  هر مولکول پروتئین پلیمری از اسید امینه است، بیست نوع اسید آمینه مختلف وجود دارد که در استخوان بندی همه آنها یکسان است. دارای بیست شاخه فرعی مختلف یا گروه R می‌باشند.

  گندم گیاهی از خانواده Poaceae و از جنس Tiriticum است. گندم بزرگترین محصول در زمینه گیاهان زراعی در سرتاسر دنیاست.

  ساقه تمام گندم‌ها استوانه‌ای، بندبند، بدون انشعاب و تو خالی‌ که به آن سوفار می‌گویند؛ همچنین برگ‌های نازک و کم عرض با زبانه‌های کوچک و دارای گل‌آذین سنبله می‌باشد. دانه آن بین دو پوشش لما (پوشینه بیرونی) و پالئا (پوشینه درونی) است.
  گندم از گیاهان تک‌لپه و گل‌دار است. تولید و برداشت گیاه گندم در دنیا حدود ۸۰۰ میلیون تن در سال می باشد. تاکنون بیش از ۷۰ نوع حشره گیاه خوار شناخته شده‌اند که غذای اصلی آنها غلاتی مانند گندم و جو هستند.

  زعفران Saffron با نام علمی Crocus sativus از خانواده زنبقیان، گیاهی دائمی و علفی است که دارای ساقه زیرزمینی غدهای شکل به نام کُرم (بنه) است که به آن پیاز زعفران می گویند.
  زعفران یکی از ادویه‌جات بسیارگران قیمت در جهان است، و قرن‌ها است که انسان از آن استفاده میکند. این ادویه‌ی خارق‌العاده، بومی جنوب اروپا است و امروز در بسیاری از کشورها، مانند فرانسه، اسپانیا، ایران، یونان، ترکیه، و ایالت کشمیر و هند کشت می‌شود.

  اولین جایی که در ذهن برای کشت تداعی می شود، خراسان است که همواره پیشگام بوده است بعد از استان خراسان،کرمان، لرستان، فارس و ... که در زمینه کشت طلای سرخ فعال شده‌اند.

  گل رز یکی از گل های تزیینی بسیار زیباست که در کشورهای مختلف در سطح گلخانه ها کشت می‌شود و گاهی دچار آفات و بیماری‌هایی می‌شود. اکثر بیماریهای گل رز (Pests and diseases of roses) بستگی به آفات گل رز دارند. بنابراین برای کنترل بیماری و درمان آن بهتر است ابتدا آفات رز را بشناسید و راه‌های درمانی آن را فرا بگیرید.
  پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید…

  در این مقاله ابتدا به بررسی چای می پردازیم و سپس تعدادی از آفات و بیماری های باغات چای را اشاره می‌کنیم.

   برای از بین بردن آفات کشاورزی معمولا از دو روش مبارزه شیمیایی و مبارزه غیر شیمیایی استفاده می شود. تا کنون بیش از 300 نوع آفت و بیماری چای در دنیا یافت شده است اما خوشبختانه بوته چای جزو معدود گیاهانی است که در طبیعت هیچ آفت جدی ندارد!

  پسته گیاهی دو پایه با گل‌های نر و ماده مجزا است. گل‌ها تک جنس، بدون گلبرگ و دارای پنج کاسبرگ هستند که گاهی تعداد کمتری دیده می‌شود. در اوایل فروردین ماه با توجه به شرایط آب و هوایی،بافت خاک و تغذیه، نوع رقم و پایه، جوانه‌های گل جانبی موجود روی شاخه‌های یکساله از خواب زمستانه بیدار می شوند و طی مدت ۱۵-۱۰ روز گلهای هر خوشه شکوفا می‌گردند.

  انار Punica granatum L

   منشاء درخت انار، ایران و بین‌النهرین و هم چنین نواحی شمالی آفریقا ذکر شده است ولی با توجه به قرائن تاریخی چنین استنباط می‌گردد که از زمان‌های قدیم، در منطقه وسیعی از ایران مانند کردستان، بلوچستان و امتداد آن تا افغانستان، به حالت وحشی وجود داشته و بعد از آن جا به نواحی دیگر انتقال یافته است.

   ارزیابی کارآیی ترکیبات تجاری بیولوژیک و قارچ‌کش‌ها در ممانعت از رشد قارچ Fusarium oxysporum f.sp. melonis

  اقدس خطیب1، مجتبی مرادزاده اسکندری2، هادی محمودی3 و احمد درخشان1

  بیماری بلاست

  مهم‌ترین بیماری برنج محسوب می‌شود که عامل قارچی دارد. این بیماری شایع‌ترین بیماری برنج است که قارچ عامل بیماری بلاست به برگ، غلاف برگ، گره‌های میانی ساقه، گردن خوشه و خوشه حمله کرده و موجب ایجاد لکه‌هایی تیره رنگ می‌گردد. شکل و اندازه لکه‌ها متفاوت بوده و به عواملی چون سن گیاه و مقاومت میزبان بستگی دارد. روی برگ ابتدا به صورت نقاط آب جذب کرده ظاهر شده و سپس به شکل لکه‌هایی که در دو سر کشیده هستند در می‌آید.

  بیماری آتشک، بادزدگی یا سوختگی آتشی (به انگلیسی: Blight یا Fire Blight) با عامل باکتریایی Erwinia amylovora یکی از مهمترین بیماری‌های درختان میوه دانه‌دار (سیب، گلابی و به) و گیاهان خانواده گلسرخیان می‌باشد. این بیماری نوعی از بیماری گیاهان است که از مهم‌ترین و خطرناکترین بیماری درختان میوه و گیاهان در جهان بشمار می‌آید.

  کنه‌هایی که به گل‌ها حمله ور می‌شوند، با تنیدن تار،محل مناسبی برای جمع شدن ذره‌های گرد و غبار و خاک فراهم کرده و به گیاه حالت گردگرفتگی ویژه‌ای می‌دهند که بیشتر این نشانه برای وجود افت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  برای مبارزه با کنه‌های گیاهی علاوه بر مدیریت مناسب آبیاری، تهویه مناسب سموم کنه کش ویژه‌ای وجود دارد که علاوه بر سموم ویژه برای مبارزه با کنه از سموم سیستمیک نیز می‌توان استفاده کرد.

  گیاه حُسن یوسف، چه در آفتاب کاشته شود چه در سایه، به لطف برگ‌های چند رنگش دوباره توانسته محبوبیت قبلی خود را به دست آورد. شکل ساقه‌ی گیاه حُسن یوسف مربعی شکل است و برگ‌های این گیاه، دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار دارند. اگرچه این گیاه گل‌های آبی تا سفید رنگ ریزی دارد، اما گل‌دهی این گیاه به ندرت صورت می‌گیرد و گل‌ها معمولاً برای حفظ انرژی گیاه از بین می‌روند. شاخ و برگ گیاه حُسن یوسف ممکن است از نظر شکل، پایه‌ی برچه‌ها و رنگ بسیار متفاوت باشد. پرورش‌دهندگان این گیاه، به طور مرتب محصولات جدیدی با رنگ‌ها و پایه‌ی برچه‌های غیر‌معمول‌تر تولید می‌کنند.

  وقتی بحث از بیماری‌های گیاهان به میان می‌آید سفیدک سطحی در ابتدای فهرست این بیماری‌ها قرار دارند و یکی از شایع‌ترین آفات گیاهی هستند. گرچه تمام گیاهان در معرض خطر ابتلا به این آفت قرار دارند ولی، گونه‌های خاصی از گیاهان بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به سفیدک سطحی هستند (مگر اینکه گونه‌های پیوندی مقاومی باشند). گیاهانی که بیشتر از سایر هم‌نوعان خود در معرض ابتلا به سفیدک سطحی قرار دارند عبارتند از: یاس بنفش، درختان سیب، گل آتشی، گیاهان مومیایی زنبور قرمز، رز، کدو، خیار و بسیاری از گیاهان دیگر.

  آشنایی با بیماری‌های گیاهی از طریق بررسی بصری، می‌تواند در تشخیص نوع بیماری مفید باشد. اغلب بیماری‌های گیاه،‌ در حدود ۸۵٪ از آنها، عاملی قارچی یا شبیه به قارچ دارند. با این حال، بیماری‌های خطرناکی که غذاها و محصولات غذایی را آلوده می‌کنند ارگانیسم‌های ویروسی و باکتری‌ها هستند. برخی از نماتدهای مشخص نیز گیاه را بیمار می‌کنند. برخی از بیماری‌ها به‌عنوان بیماری‌هایی شناخته می‌شوند ناشی از عوامل غیرزنده (abiotic diseases) هستند، این عوامل غیرمصری بوده و شامل خسارات ناشی از آلودگی هوا، کمبود مواد مغذی و یا مسمومیت است که در شرایط پایین‌تر از حالت بهینه رخ می‌دهند. این مطلب در رابطه با بیماری‌هایی است که توسط سه عامل بیماری‌زای اصلی بروز می‌کنند: قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها. اگر گیاه مشکوک به ابتلا به بیماری است، با بررسی دقیق ظاهر آن، سرنخ‌های خوبی از نوع عامل بیماری‌زا می‌توان یافت.

  آبیاری در دنیای کنونی علمی پیشرفته است که با توجه به منابع محدود باید آبیاری مهندسی شده و دقیق باشد.آبیاری به معنای واقعی کلمه پخش آب روی زمین جهت نفوذ در خاک برای استفاده گیاهان و تولید محصول می باشد.

  ﺑﺮای ﺟﺒﺮان ﮐﻢ آﺑﯽ در ﺑﺨﺶ ﮐﺸﺎورزی ﯾﻌﻨﯽ ﺑﺰرگﺗﺮﯾﻦ و ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﻣﺼﺮف ﮐﻨﻨﺪه آب در اﯾﺮان، ﺗﻐﯿﯿﺮ اﻟﮕﻮی ﮐﺸﺖ، ﺑﻬﺒﻮد ﺑﺎزده آﺑﯿﺎری و اﻓﺰاﯾﺶ ﺑﻬﺮه‌وری ﺿﺮوری اﺳت.

  زیر مجموعه ها

  نفیس رویش پارسیان

  تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی

  • تهران، شهر آرا، خیابان آرش مهر، خیابان بلوار غربی، کوچه منصوری، پلاک 52، طبقه چهارم، واحد 8
  • 86174105 (021) 98+
  • 86174209 (021) 98+
  • 86174365 (021) 98+
  • office@nafistradeco.com
  در واتساپ با ما چت کنید
  Close and go back to page

  ترافیک سایت

  امروز18
  دیروز128
  این هفته1097
  این ماه1226
  کل122246

  • آی پی: 44.220.249.141
  1
  آنلاین
  1402-09-19

  برچسب ها

  10,40,10 10,52,10 20,20,20 33712 BERGER cypermethrin deltamethrin dichlorvos dimethoate epoka Ethion fenpropathrin fenvalerate fertilizer fiskars Fruit set granular greenplus hexaflumoron hexythiazox Humic & Fulvic IPM Macro Mix MultiChem NOOSKI NPK Pelex 7,7,7 permethrin pesticide PNP potasium profenofos saworai Zigler آبپاش آبپاش نوشابه ای آبیاری بارانی آفات آفات انباری آفات پنبه آفت آلجینیک اسید آمبوش آنزیم آهن ابزار باغیانی اتیون ادوات ادوات کشاورزی اره ارگانوفسفات ارگانوفسفره ازت ازت بالا استحکام غشا استحکام محصول استحکام و طول ریشه اسید آمینه اسید نفتالین استیک اسید هیومیک اصلاح خاک افزایش انبارداری افزایش تلقیح گل افزایش حجم ریشه افزایش رشد افزایش محصول افزایش مقاومت افزایش مقاومت گیاهان افزایش وزن میوه افزایش کیفیت محصول افزایش کیفیت محصولات افزایش گلدهی اورتواورتو اپیکا اکسین ها باردهی محصول باغات باغبانی باغچه بافت میوه بافت های گیاهی برداشت محصول برگر بند پایان بنزوئیل بهبود رنگ میوه بهبود کیفیت بور بیلچه بیوشیمیایی بیوماتریکس تثبیت دی اکسید کربن تخم کنه تدخینی تریپس تریپل تشکیل میوه تغذیه گیاهان تلقیح و باروری تله موش خارجی تله موش نوسکی تنش خشکی تنش خشکی و شوری تنش دمایی تنش محیطی تنش‌های زنده و غیر زنده تنش‌های محیطی توسعه ریشه ثابت بودن فشار جذب عناصر غذایی جلبک دریایی جوانه زنی حجم ریشه حشرات حشرات مکنده حشره بالغ حشره کش حشره کش تدخینی و نفوذی حشره کش تماسی حشره کش گوارشی خوش‌رنگی دانه گرده دانیتول ددواپ شیماگرو درختان میوه درختان گردو درشتی میوه دسیس دلتامترین دورسبان دوره کارنس دیمتوات دیمتوات شیماگرو دیواره سلولی ذرت رسیدگی محصولات رشد رویشی رشد ریشه رشد شاخه رشد شاخه برگ رشد گیاه رشد گیاهان رشد یکنواخت اندام رنگ گیری رول لاین روی ریزش میوه ریز مغذی ریشه اصلی ریشه زایی ریپکورد زنجره زنجره پنبه زنجرک مو زودرسی محصولات زولون ساختمان خاک سالیسیلیک ساورایی سایپرمترین سبزیجات سدیم سرخرطومی سرخرطومی یونجه سرشاخه خوار سرمازدگی سفت شدن پوست میوه سم سمپاش سمپاش 2 لیتری سمپاش 20 لیتری سمپاش ارس سمپاش تلمبه ای سمپاش پشت تلمبه ای سمپاش کوچک سمپاش گلخانه ای سمپاشی سم پاشی سن سنتز سورگوم سوسک سرشاخه خوار سولفات آهن سومیتیون سومیسیدین سویا سپردارها سیب زمنی سیفو سیفو ایتالیا شته شته سبز شروع فصل شفیره شمشادزن شپشک شپشک خرما شپشک های نخودی شیماگرو صیفی جات ضد تنش ضد تنش محیطی ضدعفونی خاک ضدعفونی محیط ضد نشت عسلک عمر انبارداری عناصرغذایی عنصر روی غیرسیستمیک فتوسنتز فروت ست فسفر فسفر بالا فسفره فسفیت فلج شدن حشره فن پروپاترین فنیتروتیون فوزالون فولویک اسید فیدار فیسکارس قابل حمل قارچ‌کش قیچی لارو لارو کش لکه تلخی مالاتیون متابولیسم رشد گیاهان متام سدیم محرک رسیدن محرک رشد محصول محصولات جالیزی محصولات زراعی محصول باکیفیت محلول پاشی مخزن مرکبات مقاوم به آفات مقاوم به تنش محیطی مقاوم به سرمازدگی مقاومت به تنش مقاومت در برابر بیماری‌ها ملخ آسیایی ملخهای مراکشی منگنز منیزیم مگس مینوز مینوز مینوز لکه گرد میکروارگانیسم نفیس نفیس رویش پارسیان نماتد ساقه یونجه نماتوسپورا نوسکی نیترات نیترات پتاسیم نیتروژن نیسورون نیشکر هگزافلومورون هگزی تیازوکس واپام پایرتروئیدهای مصنوعی پایروتیروئید پاییز پتاس بالا پتاس مایع پتاس پودری پتاسیم پرتقال چینی پرسیس پرشدن دانه پرمترین پروانه چوبخوار پرودینا پروفنوفوس پسته پلیمری پنبه پوره پوره کنه پوست اندازی پیوندزنی چاقو چاقو تیزکن چغندر کارادرینا کارادینا کارنس کرم برگخوار کرم ساقه خوار برنج کرم غوزه کرم قوزه پنبه کشاورزی کلات آهن کلات مس کلروفیل کلروفیل سازی کلرپیریفوس کلسیم کلسیم و بور کمبود عنصرآهن کنجاله ساز کنسالت کنه قرمز کنه قرمز اروپایی کنه کش کنه کش گوارشی کود کودآهن کود آهن کود ارگانیکی کود ازت و پتاس بالا کود باواریا کود تعادلی کود جامد کود دهی کود روی و منگنز کود فسفر بالا کود ماکرو کود وارداتی کودپاش کود پایه کود پتاس بالا کود پلکس کود پودری کود کامل کود کلسیم کوراکرون کک کیتین کیفیت محصولات کیفیت میوه‌دهی گالوانیزه گرانول گروه شیمیایی گرین پلاس گل انگیزی گلخانه گلدهی گل‌دهی گندم گندم و جو گوارشی گوگرد
  طراحی سایت